Usługa wirtualnego biura

Usługa wirtualnego biura zdobywa coraz większą popularność wśród przedsiębiorców, ponieważ jest coraz bardziej kompleksowa. Jeszcze 10 lat temu wirtualne biuro to był sam wirtualny adres, czyli jeden przedsiębiorca wynajmował pokój w biurowcu, zamykał go i udostępniał adres innym przedsiębiorcom, by mogli na nim zarejestrować swoje spółki. Dzisiaj wirtualne biuro jest projektem zdecydowanie bardziej skomlikowanym a próg wejścia, by założyć wirtualne biuro w Warszawie wynosi najprawdopodobniej milion złotych.

Warszawska siedziba

Warszawska siedziba spółki to pożądana lokalizacja dla spółek z całego kraju. Jest to dopuszczalne prawnie, by spółka działała w innych województwach, miała zarząd czy wspólników z odległych zakątków Polski, ale sama siedziba spółki by była w Warszawie. Oprócz legalności jest to po prostu zarówno logiczne jak i bardzo użyteczne. Warszawa jako stolica Polski świetnie nadaje się, by oddzielić siedzibę spółki zarówno od majątku osobistego wspólników, jak i od innych lokalizacji spółki. Ma to bardzo duży sens biznesowy. Oddzielenie spółki od majątku osobistego przyda się, gdyby spółka miała zamiar ogłaszać upadłość, albo zalegała bardzo długo z płatnościami. Siedziba spółki we własnym mieszkaniu to także koszmar przychodzącej do spółki korespondencji, zarówno tej spodziewanej jak i katalogów, ofert czy próśb fundacji o wsparcie oraz koszmar przychodzących do spółki urzędników, którzy naprawdę mają bogatą wyobraźnię i znany jest przypadek otwarcia drzwi urzędnikowi w samej bieliźnie na podstawie czego urzędnik skierował sprawę do prokuratury, gdyż oczekiwał siedziby spółki a nie osoby w bieliźnie. Siedzibę spółki warto także oddzielić od sklepu, magazynu czy biura obsługi, gdyż te nieruchomości mogą być dla spółki okresowo za małe lub za drogie i będą podlegać zmianie. Siedziba spółki musi być adresem stałym, wpisanym na stałe do KRS.

Wirtualny sekretariat

Sekretariat spółki można zorganizować na własną rękę. Jest to jednakże kompletnie nieefektywne finansowo, jak i pozostawia ślad węglowy. Jeśli 50 spółek stworzy 50 biur i 50 sekretariatów to spowoduje to olbrzymie zużycie energii i pracy ludzkiej. To samo w sposób wyraźnie bardziej efektywny może odbywać się na tej samej powierzchni biurowej - w biurze wirtualnym. W obecnych czasach, gdy nie tylko koszty mają znaczenie, ale i liczy się emisja coraz mniejszych ilości dwutlenku węgla, jest rzeczą logiczną i pożądaną, iż 50 spółek może mieć ten sam sekretariat zamiast 50 różnych sekretariatów. Dodatkową zachętą jest po prostu brak rąk do pracy oraz ciągle rosnące pensje. Pensja minimalna jest każdego roku podnoszona przez rząd natomiast pensja rynkowa i tak rośnie, gdyż jest bardzo małe bezrobocie. Wirtualne biuro poprzez swój sekretariat, działający zarówno wirtualnie jak i realnie jest świetnym przykładem efektywności.

Tanie biuro

Co lepiej wybrać - tanie biuro czy wirtualne biuro ? To pytanie bardzo często pada ze strony przedsiębiorców. Naszym zdaniem zdecydowanie bardziej korzystne jest wirtualne biuro i to nie tylko dlatego, że to opcja, by najtaniej posiadać biuro, ale dlatego, że wszystko w tym biurze jest już zorganizowane. Przedsiębiorca musi zdać sobie sprawę z tego, iż jeśli wpisze adres siedziby firmy do KRS to pod ten adres przychodzi poczta jak i może przyjść urzędnik, by zweryfikować czy ktoś pod podanym adresem przebywa. W przypadku zastania zamkniętych drzwi do taniego biura urzędnik z automatu wykreśli spółkę z rejestru VAT. Idąc do wirtualnego biura, urzędnik zastanie dwie osoby pracujące w wirtualnym sekretariacie, środki techniczne do odbycia posiedzenia zarządu lub zgromadzenia wspólników oraz środki techniczne w postaci mebli biurowych i kserokopiarki z drukarką i skanerem do prowadzenia typowych spraw biurowych w siedzibie spółki. Urzędnik najchętniej pod adresem spółki widocznym w KRS chciałby zastać zarząd spółki czekający na niego, jednakże w dzisiejszych realiach zarząd spółki może prowadzić sprawy spółki zarówno w terenie jak i w internecie. Nie można więc wymagać, by zarząd cały dzień przebywał w siedzibie, natomiast w siedzibie, czyli w biurze wirtualnym przez cały dzień przebywają dwie osoby mające nieustanny kontakt z zarządem.

Jesteśmy członkiem zrzeszenia biur wirtualnych z centrum Warszawy, do którego należy także inne wirtualne biuro biurowirtualnewarszawa.pl